Pobiegli by uczcić pamięć ofiar obozu Sachsenhausen

W dniach 28.04-02.05.2019 r. dziesięcioosobowa grupa najlepszych sportowców wraz z dwoma opiekunami Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy wzięła udział w projekcie „Deutsch-Polnische Jugendbegegnung anlässlich des 52. Sachsenhausen-Gedenklaufes”, dofinansowanym przez program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Uczestnicy naszego Centrum zostali zaproszeni przez Starostwo powiatowe Oberhavel, które już po raz 52 jest współorganizatorem „Biegu Pamięci Sachsenhausen”. Bieg, który każdego roku odbywa się 1 maja w Oranienburgu, poświęcony jest pamięci ofiar obozu Sachsenhausen.

Młodzi sportowcy z Niemiec i Polski spotykają się aby Biegiem Pamięci Sachsenhausen oraz wspólnymi rozgrywkami sportowymi uczcić pamięć ofiar nazizmu. Wspólnie składają także hołd zgładzonym w obozie koncentracyjnym podczas II Wojny Światowej.

Uczestnicy ECKiW OHP wzięli udział w sztafecie międzynarodowej 5 razy 1,2 km oraz w biegu głównym na dystansie 7,5 km. W biegu głównym brało udział ponad 800 osób i w tej konkurencji w pierwszej dziesiątce w kategorii wiekowej do 20 lat znalazło się czterech uczestników ECKiW OHP – I miejsce zajęła Gabriela Kajka, II miejsce Paulina Kondera i Kacper Wołowik (w rozróżnieniu na płeć) oraz III miejsce Kacper Zieniuk. Kacper Wołowik w ogólnej klasyfikacji wśród wszystkich 800 uczestników biegu zajął bardzo wysokie 24 miejsce.

Medale i pamiątkowe dyplomy zwycięzcom biegu wręczył Minister Spraw Wewnętrznych i Komunalnych Landu Brandenburgii Karl-Heinz Schröter.

Delegacja z Polski wraz z opiekunami, Ministrem i Starostą Powiatu Oberhavel złożyła także uroczyście kwiaty pod pomnikiem ofiary terroru nazistowskiego, polskiego olimpijczyka Włodzimierza Długoszewskiego – więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, Brzezinka oraz Sachsenhausen.

Podczas wyjazdu młodzież mieszkała w ośrodku wypoczynkowym w miejscowości Neuendorf niedaleko Berlina. Zapewniono im liczne atrakcje, m.in. zajęcia integracyjne z młodzieżą z Niemiec, zwiedzanie Berlina na rowerach oraz Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu, będące jednym z ważniejszych miejsc pamięci w Niemczech.