W dniach 17 – 22 października 2016 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyła się trójstronna międzynarodowa wymiana młodzieży „Zachować pamięć” w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
W projekcie uczestniczyła 43 osobowa grupa młodzieży z Polski, Niemiec i Białorusi, która zmierzyła się z tematem II wojny światowej oraz trudnej historii relacji między Polską, Niemcami i Białorusią.
Głównym celem projektu było promowanie dialogu międzykulturowego i tolerancji, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, upamiętnienie ofiar wojny i Holokaustu, kultura pamięci oraz umożliwienie młodzieży uczenia się z historii na rzecz wspólnej europejskiej przyszłości.
Podczas pobytu w Roskoszy uczestnicy projektu przeprowadzili gry i zabawy integracyjne oraz wieczorek międzykulturowy, podczas którego prezentowali kulturę, historię i geografię swojego kraju, stroje, zabawy ludowe oraz kulinarne specjalności.
Następnie młodzież zaprezentowała opracowane przed przyjazdem na wymianę prezentacje multimedialne dotyczące miejsc pamięci II wojny światowej w swoich krajach. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości podczas omawiania poszczególnych miejsc pamięci było podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości. W dalszej części zajęć młodzież wzięła udział w dyskusji prowadzonej aktywizującą metodą metaplanu. Tworząc swoisty plakat będący graficznym zapisem debaty, młodzi ludzie zastanawiali się dokąd zmierza dzisiejsza Europa.
Jednym z zamierzeń projektu było umożliwienie młodzieży z Polski, Niemiec i Białorusi wspólnego odwiedzenia i poznanie historii miejsc pamięci hitlerowskiego terroru. W związku z tym, uczestnicy projektu odwiedzili miejsca pamięci w okolicach Białej Podlaskiej oraz uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Oddziale Martyrologiczno-Historycznym Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Następnego dnia młodzież zwiedziła Muzeum Narodowe na Majdanku w Lublinie, co pozwoliło im zrozumieć konsekwencje wojny, ogrom okrucieństwa i zająć się zagadnieniem przyczyn i społecznego kontekstu zbrodni nazistowskich.
Odwiedzenie miejsc upamiętnienia ofiar terroru hitlerowskiego w Polsce oraz poznanie historii tych miejsc, przyczyniło się do rozwoju odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej uczestników projektu.
Przedostatniego dnia wymiany młodzież pracowała nad artystyczną formą przekazu pokojowego. W mieszanych narodowościowo grupach uczestnicy zobrazowali najważniejsze punkty programu metodą speed drawingu oraz robili zdjęcia z własnoręcznie wykonanymi plakatami z pokojowymi hasłami. Ponadto został utworzony z uczestników napis „peace” oraz zaaranżowano wspólnie odśpiewany utwór Hallelujah. Po zmontowaniu materiału powstanie wideoklip, który młodzież umieści w mediach społecznościowych.
Na uroczystej kolacji pożegnalnej młodzież otrzymała certyfikaty uczestnictwa w projekcie.
Międzynarodowa wymiana młodzieży w Roskoszy był to czas osobistego spotkania z historią i trudną przeszłością a także solidny wkład we wzajemne poznawanie się i porozumiewanie narodów.
Dzięki wymianie uczestnicy nauczyli się większej otwartości, tolerancji, samodzielności, współdziałania w grupie i większej aktywności w każdej dziedzinie życia.