PNWM: Razem po więcej

logo_pnwm

W dniach 13 – 17 maja 2016 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyła się trójstronna międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski, Niemiec i Białorusi, w ramach  Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

12

Głównym celem projektu było promowanie dialogu międzykulturowego, poznawanie innych kultur i obyczajów, zachęta i motywowanie do aktywnego i kreatywnego uczestnictwa w działaniach społecznych i na rzecz lokalnych społeczności oraz zwrócenie uwagi otoczenia na odbywające się spotkanie młodzieży i długoletnią współpracę polsko-niemiecką.

10

Podczas wymiany 31-osobowa grupa młodzieży czynnie uczestniczyła w projekcie kształcąc się poprzez wspólną zabawę i integrację. Podczas zajęć warsztatowych młodzież wypracowała alternatywy i możliwości działania oraz zaplanowała i opracowała przebieg przeprowadzenia akcji dla lokalnej społeczności.

DSC_4239

W  ramach projektu młodzież wzięła udział również w spływie kajakowym po Bugu, który jest częścią naturalnej granicy Unii Europejskiej oraz zwiedziła Serpelice i stadninę koni w Janowie Podlaskim.

DSC_3883

Ponadto młodzież wzięła udział w grach i zabawach integracyjnych, wieczorkach narodowych, ognisku integracyjnym, rozgrywkach sportowych na świeżym powietrzu oraz zwiedziła wioskę ginących zawodów usytuowaną na terenie ECKiW OHP w Roskoszy.

DSC_4204

Uwieńczeniem wymiany było przeprowadzenie akcji dla lokalnej społeczności i z jej udziałem w ramach kampanii #2gether4more z okazji 25-lecia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). Poprzez realizację swoich zainteresowań, którymi jest. ochrona środowiska, ekologia, graffiti i fotografia, młodzież pokazała społeczności jak wyglądają ich wspólne działania. Na scenie uczestnicy opowiedzieli o działaniach, osiągnięciach i wrażeniach z wymiany, zaprezentowali galerię zdjęć oraz swoje uzdolnienia wokalne a także zatańczyli bardzo popularny wśród młodzieży taniec integracyjny „belgijka”. Następnie młodzież wykonała kilkumetrowe graffiti z logo PNWM i nazwą jubileuszu w języku polskim, niemieckim i białoruskim oraz posadziła uroczyście 25 drzew – jedno duże oznakowane pamiątkową tabliczką w centrum parku a następnie każdy z uczestników posadził swoją sadzonkę tworząc aleję dębów. Poprzez zadrzewienie części parku ilością drzew odpowiadającą latom działalności Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, uczestnicy pozostawili po sobie trwały ślad w postaci rosnących przez wieki dębów, które będą przypominać o ich szczytnej idei. Na zakończenie młodzież zachęcała zgromadzonych gości do wykonania pamiątkowych zdjęć z chmurkami z wypisanymi hasłami o międzynarodowej współpracy.

DSC_4275DSC_4297

DSC_4262

17

DSC_4357

W celu zwiększenia widoczności akcji na miejscu oraz w sieci, młodzież używała rekwizytów, które otrzymała od PNWM oraz udostępniała zdjęcia i filmiki z akcji w mediach społecznościowych.  Przebieg akcji dokumentowali na miejscu pracownicy PNWM.

Na uroczystej kolacji pożegnalnej dyrektor ECKiW OHP Karol Sudewicz wręczył młodzieży certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

DSC_4407

Dzięki wymianie uczestnicy nauczyli się większej otwartości, tolerancji, samodzielności, współdziałania w grupie i większej aktywności w każdej dziedzinie życia.

DSC_4250

8

19

DSC_4384

3

DSC_4323

DSC_4349

DSC_4372

DSC_4362

DSC_4200-crop