PNWM: Jubileuszowy Bieg Pamięci Sachsenhausen

W dniach 28.04-02.05.2017 r. dziesięcioosobowa grupa najlepszych sportowców wraz z dwoma opiekunami Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy wzięła udział w projekcie „Deutsch-Polnische Jugendbegegnung anlässlich des 50. Sachsenhausen-Gedenklaufes”, dofinansowanym przez program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Uczestnicy naszego Centrum zostali zaproszeni przez Starostwo powiatowe Oberhavel, które już po raz 50 jest współorganizatorem „Biegu Pamięci Sachsenhausen”. Bieg, który każdego roku odbywa się 1 maja w Oranienburgu, poświęcony jest pamięci ofiar obozu Sachsenhausen.

Młodzi sportowcy z Niemiec i Polski spotykają się aby Biegiem Pamięci Sachsenhausen oraz wspólnymi rozgrywkami sportowymi uczcić pamięć ofiar nazizmu. Wspólnie składają także hołd zgładzonym w obozie koncentracyjnym podczas II Wojny Światowej.

Uczestnicy ECKiW OHP wzięli udział w sztafecie międzynarodowej 5 razy 1,5 km oraz w biegu głównym na dystansie 7,5 km. W sztafecie międzynarodowej na podium ze swoją drużyną stanął Andrzej Głowacki oraz Mateusz Stempniewski zajmując I miejsce.

W biegu głównym brało udział ponad 500 osób i w tej konkurencji w pierwszej dziesiątce znalazło się czterech uczestników ECKiW OHP – IV miejsce zajął Ireneusz Zając, VI Karol Sacharczuk, VII Mateusz Stempniewski i VIII Gabrysia Hołownia.

Podczas wyjazdu młodzież mieszkała w ośrodku wypoczynkowym w miejscowości Neuendorf niedaleko Berlina. Zapewniono im liczne atrakcje, m.in. zajęcia integracyjne z młodzieżą z Niemiec i zwiedzanie Berlina na rowerach. Młodzież podczas wycieczki po mieście obejrzała Mur Berliński, Reichstag, najbogatszą dzielnicę Berlina, Bramę Brandenburską oraz miejsce upamiętniające Holokaust. Uczniowie zwiedzili także Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu, będące jednym z ważniejszych miejsc pamięci w Niemczech.

Z okazji jubileuszowej 50-tej rocznicy Biegu Pamięci Sachsenhausen została otwarta na terenie obozu Sachsenhausen wystawa zdjęć ukazująca historię biegu w poprzednich latach. Wystawę tą otworzył premier Brandenburgii Dietmar Woidke.