PNWM: „Edukacja i systemy kształcenia w Polsce i Niemczech”

 

W dniach 28.05 – 03.06.2012 r. wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy uczestniczyli w międzynarodowym projekcie w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, który odbywał się w Erfurcie w Niemczech.

Tematem przewodnim wymiany młodzieży była „Edukacja i systemy kształcenia w Polsce i Niemczech”. 37- osobowa grupa młodzieży z Polski i Niemiec czynnie uczestniczyła w projekcie kształcąc się poprzez wspólną zabawę, integrację i zdobywanie nowych doświadczeń.

Grupę z Polski reprezentowali wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, młodzież z Niemiec stanowili uczestnicy Internationaler Bund z Erfurtu.

Młodzież uczestnicząca w projekcie miała okazję zapoznać się szczegółowo z systemem kształcenia w obu krajach oraz poznać różne typy szkół. Podczas warsztatów tematycznych młodzież tworzyła kolaże przedstawiające ich indywidualne biografie edukacyjne, na podstawie których omawiano system edukacji w danym kraju z perspektywy i doświadczeń uczestników. 

Uczestnicy projektu szczegółowo poznali kształcenie w Internationaler Bund. Podczas wizyty w placówkach szkoleniowych IB młodzież niemiecka oprowadzała kolegów z Polski po stanowiskach nauki i pracy, przy których zdobywa praktyczną naukę zawodu.

Młodzież z zaciekawieniem brała czynny udział w zajęciach i warsztatach szkolnych poznając zawody, w których kształcą się wychowankowie IB – pielęgniarstwo, krawiectwo, mechanika pojazdowa, stolarstwo czy ślusarstwo.

Atrakcją dla młodzieży z Polski była możliwość samodzielnego prowadzenia wózka widłowego pod czujnym okiem instruktora i wychowanków IB.

W ramach zaplanowanych w programie wizytacji szkół uczestnicy projektu zwiedzili znaną na całym świecie szkołę językową Salzmannschule w Schnepfenthale. Jest to specjalne gimnazjum językowe z ponad 200-letnią tradycją, w którym kształcą się wybitnie uzdolnieni uczniowie z całych Niemiec. Tradycyjne przedmioty wykładane są w poszczególnych klasach w różnych językach – m.in. w chińskim, arabskim, japońskim, hiszpańskim czy rosyjskim.

Oprócz zajęć merytorycznych odbyło się również szereg tematycznych wycieczek. Młodzież zwiedziła najważniejsze zabytki Erfurtu zwanego turyńskim Rzymem: unikalny, pochodzący z XIV wieku most Kramarzy – Krämerbrücke, na którym znajdują się budynki mieszkalne

oraz Katedrę, która wraz z pobliskim kościołem św. Seweryna tworzy jeden z najwspanialszych gotyckich zespołów architektonicznych w Europie. W kościele św. Seweryna młodzież miała okazję podziwiać największy średniowieczny dzwon na świecie – dzwon Gloriosa. Młodzież, po zwiedzaniu Erfurtu, była zachwycona i zdziwiona jak w jednym mieście mogą znajdować się aż 142 mosty.

W ramach projektu uczestnicy zwiedzili także Weimar – miasto będące jednym z europejskich centrów kulturalnych.

Młodzież odwiedziła dwie artystyczne uczelnie wyższe: Uniwersytet-Bauhaus Weimar oraz akademię muzyczną Hochschule fur Musik Franz Liszt Weimar, zwiedziła Muzeum Panorama Bad Frankenhausen, w którym namalowany jest obraz przedstawiający historię Niemiec oraz odbyła lekcję muzealną w Muzeum Goethego i zrobiła pamiątkowe zdjęcie przed jego domem. Zwiedzanie Weimaru zakończyło się spacerem po parku Ilm, w którym znajduje się pomnik Adama Mickiewicza.

Organizatorzy wykazali się wielką pomysłowością podczas wybierania menu. Każdy wybór posiłku był dokładnie przemyślany i każdego dnia inny – niemiecki przysmak w postaci kiełbasek turyńskich, podczas wspólnego grila, kuchnia włoska, chińska i tradycyjna niemiecka.

Wymiana młodzieży w Erfurcie zakończyła się wspólnym podsumowaniem projektu, na którym uczestnicy z Polski i Niemiec wymienili się znajomością i doświadczeniem w systemach kształcenia obowiązujących w obydwu krajach.

Dzięki sprawnej koordynacji i zaangażowaniu młodzieży oraz kadry z Niemiec i Polski międzynarodowa wymiana młodzieży w Niemczech zakończyła się sukcesem.

Młodzież pomimo różnic językowych i kulturowych po raz kolejny spędziła ze sobą miło czas i z niecierpliwością czeka na kolejne spotkanie.