Pieszy Rajd Pamięci Tadeusza Kościuszki

14 czerwca 2014 r. młodzież Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wraz ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej oraz Polskim Związkiem Głuchych uczestniczyła w  Pieszym Rajdzie Pamięci Tadeusza Kościuszki.  

DSCN0361

Rajd, który odbył się na trasie Sławatycze – Jabłeczna – Kodeń, został wpisany w poczet wydarzeń w związku z ogłoszeniem przez Radę Powiatu w Białej Podlaskiej Roku 2014 Rokiem Kościuszkowskim w Powiecie Bialskim z okazji 220. rocznicy rozpoczęcia Insurekcji Kościuszkowskiej.

DSCN0332

Etos powstania i jego główny bohater Tadeusz Kościuszko, były źródłem siły i  wytrwałości w walce o niepodległość późniejszych pokoleń Polaków. Powiat bialski też miał w tym swój udział poprzez sławną, choć przegraną bitwę pod Terespolem, która wywarła olbrzymi wpływ na dalsze losy powstania kościuszkowskiego. Ziemia z bitwy pod Terespolem znajduje się w Kolumbarium Kopca Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Dlatego też szczególna pamięć niepodległościowych dążeń przodków była udziałem wychowanków ECKiW OHP – młodych mieszkańców powiatu bialskiego.

DSCN0329

Na początku rajdu przy kamieniu Kościuszki w Sławatyczach uczestnicy  przywitani zostali przez Wójta Gminy Sławatycze Pana Dariusza Trybuchowicza, który opowiedział o historii Sławatycz, tradycji i charakterystycznych cechach tego regionu. Następnie ksiądz Parafii Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach, pobłogosławił uczestników rajdu po czym  nastąpił wymarsz w kierunku Mościc Dolnych. Po drodze można było podziwiać piękny krajobraz nadbużański. W Mościcach Dolnych uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić salę tradycji Olędrów Nadbużańskich oraz spotkać się z potomkiem zamieszkujących tam Olędrów panem Antonim Chorążym, który przybliżył historię osadnictwa mieszkańców Fryzji i Niderlandów na tych terenach. Pan Antoni posiada imponujący zbiór zapisków oraz narzędzi, którymi posługiwano się przy rożnego rodzaju pracach.

DSCN0334

Po krótkim odpoczynku grupa ruszyła w stronę Jabłecznej. Tam zwiedziła Monastyr  pw. Św. Onufrego  i udała się w stronę Kodnia,  pokonując bez przystanku najdłuższy odcinek trasy, który liczył 13 km. Po przybyciu do Kodnia uczestnicy rajdu zwiedzili Bazylikę, po czym wszyscy mogli odpocząć przy ognisku nad Bugiem.

DSCN0356

Pieszy Rajd Pamięci Tadeusza Kościuszki był inicjatywą młodzieży mającą na celu upamiętnić ofiarność, patriotyzm i determinację w walce o niepodległość wszystkich zaangażowanych w ten narodowy zryw będącej pod zaborami Polski oraz postać Tadeusza Kościuszki.

logo_roku