Pasja, historia i przygoda!

„Pasja, historia i przygoda!” tak brzmi hasło tegorocznego projektu w ramach Letniego Wypoczynku Młodzieży OHP, w którym wzięli udział uczestnicy ECKiW z Roskoszy w dniach 19-25 lipca 2021 r. Dzięki dofinansowaniu Komendy Głównej OHP w Warszawie nasi wychowankowie mogli spędzić tegoroczne wakacje w malowniczej scenerii polskich gór oraz zapoznać się z historią, tradycją i zabytkami Łuku Karpat.

W trakcie wypoczynku młodzież uczestniczyła w wielu atrakcyjnych warsztatach, rowerowych wycieczkach krajoznawczych i pieszych wędrówkach po górach. Zwiedziła miejsca i zabytki związane z historia i kulturą Podhala oraz poznała sekrety podziemnego świata Kopalni Soli w Wieliczce.

Ogromną atrakcją był spływ tratwami przełomem Dunajca oraz rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim.

Niewątpliwie najciekawszym punktem tegorocznego wypoczynku były warsztaty starosłowiańskie, w trakcie których uczestnicy mogli przyrządzić zapomniane potrawy naszych przodków, zapoznać się z dawną sztuką łowiecką –  strzelając z łuku, rzucając słowiańskim toporem i współczesną góralską ciupagą oraz wykonać starodawną biżuterię.

W trakcie pobytu młodzież poznała tradycyjną kuchnię podhalańską a pod bacznym okiem Bacy Jarka, w prawdziwej bacówce, wśród beczenia strzyżonych owiec poznawała pełny proces wytwarzania serów góralskich.

W trakcie wycieczki do Zakopanego uczestnicy  wypoczynku podziwiali panoramę Tatr z Gubałówki, wjechali na Wielką Krokiew, gdzie wielokrotnie wygrywał Adam Małysz i Kamil Stoch, spacerowali po Krupówkach, a po aktywnie spędzonym tygodniu na Podhalu relaksowali się w parku wodnym nabierając sił do długiej podróży do Białej Podlaskiej.

R.Golczewska, K.Deneko, M.Bechta