„Od Rockmana do Chopina” – wizyta przygotowawcza

                                                                  
 
W dniach 03-05 lipca 2010 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyła się wizyta przygotowawcza do projektu międzynarodowej wymiany młodzieży. Projekt pod hasłem „Od Rockmana do Chopina” realizowany jest w ramach Akcji 1.1 Programu „Młodzież w działaniu”.
 
 
W wizycie udział wzięli: Maja Hince – koordynator projektu, Christophe Godbille – lider organizacji partnerskiej oraz Geoffrey – przedstawiciel młodzieży z Młodzieżowego Centrum Kultury „Trois Riviéres” w Beauchastel we Francji, Maciej Wawryniuk i Olga Prudaczuk – liderzy grupy polskiej oraz wychowankowie OHP – uczestnicy projektu.
 
 
Kilkudniowa wizyta przygotowawcza była doskonałą okazją do omówienia programu wymiany właściwej, która rozpocznie się 25 lipca i potrwa do 2 sierpnia. Uczestnicy spotkania omówili najważniejsze kwestie organizacyjne wymiany, jej program i cele, regulamin oraz działania i metody pracy z młodzieżą przy uwzględnieniu różnic międzykulturowych. Poruszono także sprawy związane z zakwaterowaniem, menu, zakres bezpieczeństwa i odpowiedzialności oraz kwestie finansowe i logistyczne. Podzielono także obowiązki pomiędzy liderami i ustalono sposób promocji projektu.
 
 
Młodzież OHP wraz z liderami zabrała gości z Francji na krótką wycieczkę do stadniny koni w Janowie Podlaskim,
 
 
pokazała główne zabytki i atrakcje turystyczne Białej Podlaskiej
 
 
oraz oprowadziła po budynku dydaktycznym OHP na ul. Sikorskiego w Białej Podlaskiej. W pracowni muzycznej odbyła się krótka próba wspólnego wykonania piosenek, które młodzież będzie wykonywać podczas koncertu kończącego wymianę.
 
 
W projekcie „Od Rockmana do Chopina” weźmie udział 29 młodych ludzi z Polski i Francji. Jego głównym celem jest tworzenie dialogu międzykulturowego i międzynarodowego poprzez wspólne granie i śpiewanie, organizację i występ w koncercie kończącym wymianę a także czerpanie z dziedzictwa narodowego jakim jest twórczość Fryderyka Chopina w dwusetną rocznicę jego urodzin.
 
Wizyta przygotowawcza była bardzo pomocna przy ustaleniu wszelkich spraw związanych z wymianą młodzieży. Wszyscy ocenili spotkanie bardzo pozytywnie i zapewnili, że już za trzy tygodnie chętnie powrócą do Roskoszy i pełni zapału dołożą wszelkich starań by projekt odniósł pełen sukces.