„NIEPODLEGŁA DO HYMNU”

Młodzież z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy przyłączyła się do akcji Biura Programu ,,Niepodległa”.

Dnia 11 listopada 2020 r. w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” wspólnie został odśpiewany hymn Polski ,,Mazurek Dąbrowskiego”.

W związku z panującą obecnie pandemią oraz wprowadzonymi przez rząd restrykcjami epidemiologicznymi, młodzież bezpiecznie celebrowała Dzień Niepodległości w domach wraz z najbliższą rodziną. W samo południe młodzież połączyła się zdalnie, by wspólnie odśpiewać hymn Polski.

Mazurek Dąbrowskiego powstał we Włoszech między 16 a 19 lipca 1797 roku niedaleko Bolonii. Autorem pieśni jest Józef Rufin Wybicki herbu Rogala – pedagog, geograf, poseł, wybitny humanista, prawnik, senator, działacz społeczny i polityczny, poeta, pisarz dramatyczny oraz autor kilku oper.

„Mazurek Dąbrowskiego” towarzyszył Polakom w czasie zrywów niepodległościowych, bitew i innych wydarzeń historycznych. Krzepił serca, dodawał wiary i otuchy oraz jednoczył naród.

Choć mija tyle lat od powstania „Mazurka Dąbrowskiego” to tekst nadal jest aktualny i buduje naszą świadomość narodową. Dzięki tej akcji wspólnie uczciliśmy Święto Niepodległości, bo Miłość do Ojczyzny, naszej matki jest nieustannym zobowiązaniem!

Renata Golczewska, Olga Dawidziuk

Zachęcamy również do skorzystania z przygotowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” materiałów:

Słowa Hymnu Państwowego – https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_grafika.pdf

Nuty Hymnu rozpisane na głos – https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_nuty_glos.pdf

Nuty Hymnu rozpisane na fortepian –https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_nuty_fortepian.pdf

Nagranie Hymnu Państwowego  – https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/mazurek_dabrowskiego.wav