Na noc św. Andrzeja, dziewkom z wróżb nadzieja…

 
29 listopada 2012 roku w internacie ECKiW OHP przy ulicy Sikorskiego 5 odbyły się przysłowiowe andrzejki z projektu ,,Na noc św. Andrzeja, dziewkom z wróżb nadzieja”.
 
 
Dawniej w Andrzejki czyli w wigilię świętego Andrzeja bawiły się wyłącznie dziewczęta. Prosiły św. Andrzeja o odsłonięcie przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż. Kawalerowie mieli swoje święto 24 listopada. Z pytaniami o imię przeznaczonej im niewiasty udawali się do świętej Katarzyny – opiekunki śmiałków pragnących się ożenić.
 

Dziś chłopcy zrezygnowali z obchodzenia katarzynek i wspólnie z dziewczętami bawią się 30 listopada
.
 
Przygotowania młodzież rozpoczęła krótko przed godziną 16.00. Uczestnicy pompowali balony, rozwieszali serpentyny, przygotowywali sprzęt muzyczny a także poczęstunek.
 
 
O godzinie 17.00 rozpoczął się wieczór wróżb. Młodzież miała możliwość sprawdzenia co czeka ich w przyszłości.
 
 
Strzałem w dziesiątkę okazało się wspólne malowanie twarzy, które przyniosło mnóstwo radości i śmiechu.
 
Po wróżbach i malowaniu twarzy uczestnicy OHP bawili się przy muzyce polskich i zagranicznych artystów.
 
 
Głównym celem projektu było zapoznanie i kultywowanie tradycji związanych z Andrzejkami, rozwijanie poczucia humoru i wdrażanie do ciekawego, aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego.
 
 
Młodzież biorąca udział w projekcie ,, Na noc św. Andrzeja dziewkom z wróżb nadzieja…” miała możliwość wykazania się kreatywnością i pomysłowością podczas przygotowań do imprezy. Ponadto wspólna zabawa sprzyjała lepszej integracji uczestników.