Moja Ojczyzna

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to uroczystość wyjątkowa, dlatego młodzież mieszkająca w Internacie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Białej Podlaskiej pod nadzorem wychowawcy przygotowała wystawę „Moja Ojczyzna” na której prezentowane są prace plastyczne wykonane przez wychowanków.

Uzupełnieniem ekspozycji jest wystawa książek związanych z tematyką niepodległościową, patriotyczną oraz albumy przedstawiające sylwetkę Józefa Piłsudskiego – charyzmatycznego polityka, żołnierza, działacza społecznego i niepodległościowego.

Celem przedsięwzięcia jest przypomnienie i przybliżenie mieszkańcom internatu wydarzeń dzięki którym Polska po 123 latach zaborów odzyskała wolność, uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, propagowanie wartości patriotycznych, kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej, budowanie szacunku dla symboli narodowych, utrwalenie wiedzy o wybitnych postaciach historycznych w historii Polski, kształtowanie postawy patriotyzmu.

Ta wystawa jest dowodem na to, że obchody stulecia odzyskania niepodległości można świętować na różne sposoby.

,,Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą – swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów”.

Renata Golczewska