Młodzież z Węgier na stażu zawodowym w Roskoszy

W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy trwa realizacja staży zawodowych dla 13 osobowej grupy uczniów z Węgier wraz z opiekunami w ramach dwuletniego projektu stażowego: “Développement des compétences pratiques et des savoir-faire des métiers équins, de la production agricole en circuit court et du tourisme rural pour diminuer le décrochage prématuré des élèves”. Instytucją wysyłającą jest Węgierskie stowarzyszenie Del-Alfold – Europai Unio Gazdasagi, Kulturalis, Oktatasi, Integracios Egyuttmukodest Koordinalo Kozhasznu Egyesulet.

Podczas realizacji staży zawodowych w ECKiW OHP w Roskoszy, młodzież podnosi swoje kwalifikacje w zakresie przygotowywania różnego rodzaju wypieków, potraw i ciast według tradycyjnych receptur na bazie naturalnych składników, zdobywa wiedzę z zakresu surowców gastronomicznych, przygotowania stanowiska pracy, zdobienia, podawania i serwowania potraw jak również organizacji pracy tradycyjnych i nowoczesnych warsztatów gastronomicznych mieszczących się na terenie ECKiW OHP w Roskoszy.

Czas spędzany w Polsce jest także doskonałą okazją na poznanie nowych ludzi, tradycyjnej kuchni jak i zobaczenie ciekawych miejsc i poznawanie polskiej kultury. Młodzież miała okazję zwiedzić najciekawsze miejsca Białej Podlaskiej i poznać historię miasta, a także Mielnik i Grabarkę, udała się także na wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzała m.in. najciekawsze zabytki stolicy i uczestniczyła w pikniku wojskowym zorganizowanym z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestnicy projektu w najbliższym czasie odwiedzą także Stadninę Koni w Janowie Podlaskim, okoliczne gospodarstwa agroturystyczne, wezmą udział w warsztatach z carvingu, zajęciach plastycznych w Internacie ECKiW.

Uczestnicy projektu w trakcie pobytu w Roskoszy podnoszą uczestniczą także w zajęciach z języka polskiego, rozwijają umiejętności pracy w grupie i zwiększają świadomość międzykulturową. W wolnym czasie młodzież bierze udział w różnego rodzaju zajęciach sportowo-rekreacyjnych.

Projekt finansowany jest w ramach Akcji „Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego” Programu Erasmus +.