Młodzież ECKiW porządkuje groby

W dniu 26 października 2010 r. dwunastu wychowanków Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wraz z wychowawcami odwiedziło miejsce zagłady Las Chały, cmentarz tatarski w Studziance oraz cmentarz żydowski w Łomazach, aby uczcić pamięć poległych i uporządkować miejsca pamięci.

Las Chały to miejsce zagłady 2000 polskich Żydów zamordowanych przez nazistów niemieckich w d 1942 roku. Podczas kaźni trwającej cały dzień oddało życie około 1000 Żydów z Łomazy i 400 z pobliskiego Rossosza, pozostałe ofiary mordu pochodziły z Międzyrzeca Podlaskiego, Podedwórza, Serocka, Sławatycz, Warszawy i innych miejscowości. Z kolei Cmentarz tatarski w Studziance jest jednym z niewielu z zachowanych do dzisiaj mizarów w Polsce, dlatego też bardzo ważne jest pielęgnowanie tego zabytkowego miejsca. Zabytek ten skazany jest na ruinę, jeśli nie roztoczy się nad nim należytej opieki.

Prace porządkowe na cmentarzu przed Dniem Wszystkich Świętych są okazją do zorganizowania niecodziennych zajęć wychowawczych dla naszej młodzieży, jest to urozmaicona lekcja historii i wychowania moralnego. Porządkowanie starego zapomnianego cmentarza okazało się nie tylko pretekstem do zapalenia zniczy czy wspomnienia już nieobecnych, ale najlepszą lekcją historii, szacunku dla życia i przeszłości oraz tolerancji dla innych narodów. Młodzież poprzez odwiedzenie miejsc pamięci mogła nie tylko uzmysłowić sobie sens życia i jego przemijanie, ale także uwrażliwić się na pamięć o tych, co odeszli.