Młodzież ECKiW OHP na ogólnopolskim spotkaniu Kapituły Samorządności

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dniach 22.09–24.09.2020r. w Gdańsku odbyło się ogólnopolskie spotkanie Kapituły Samorządności Młodzieży OHP, w którym wzięła udział przedstawicielka Rady Młodzieży ECKiW OHP w Roskoszy.

Spotkanie połączone było z obchodami 40-lecia „Solidarności” i 50-lecia wydarzeń Grudnia 1970 r. Organizatorom udało się bardzo dobrze połączyć elementy wypoczynku z edukacją historyczną młodych ludzi. Program imprezy był bardzo bogaty i zróżnicowany.

Pierwszy dzień poświęcony był na zwiedzanie Gdyni (Skwer Kościuszki, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70) i zakończony został spacerem brzegiem Bałtyku i rejsem po Zatoce Gdańskiej, podczas którego dokładnie obejrzano port gdyński. Wieczorem młodzież obejrzała film dokumentalny „Robotnicy 80” opowiadający o historycznych tygodniach Sierpnia 1980r., które doprowadziły do powstania Solidarności.

Drugiego dnia po Mszy św. w Kościele św. Brygidy w Gdańsku odbyły się główne uroczystości jubileuszu utworzenia „Solidarności”, których miejscem była siedziba Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Uczestnicy pamiętnych wydarzeń sprzed 40-tu lat dzielili się swoimi wspomnieniami i refleksjami, podkreślali ich wielkie znaczenie w dziejach walki z ustrojem komunistycznym w Polsce.

Następnym punktem programu było przejście pod bramę Stoczni Gdańskiej i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Grudniu 1970 oraz zwiedzanie Sali BHP, w której podpisano porozumienia między władzą komunistyczną a opozycją w sierpniu 1980r.

Edukacji historycznej młodzieży służył również spacer z przewodnikiem po gdańskiej Starówce z jej najciekawszymi obiektami (fontanna Neptuna, Dwór Artusa), a największą atrakcją był przejazd kołem widokowym, podczas którego można było podziwiać panoramę miasta z jego licznymi zabytkami i portem. Bogaty we wrażenia dzień zakończyły zajęcia historii bursztynu.

Ostatniego dnia odbyły się warsztaty samorządności pn. „Wolontariat się opłaca”, podczas których uczestnicy poznali ideę działalności wolontariackiej.  

Wyjazd ten pozostawił niezapomniane wrażenia wśród młodzieży i kadry wychowawczej.