Młodzież ECKiW OHP na obchodach „Dnia Sybiraka”

W związku z przypadającą rocznicą agresji Armii Czerwonej na Polskę 17 września 2019 r. odbyły się w Białej Podlaskiej uroczystości związane z obchodami „Dnia Sybiraka”.

Tradycyjnie tego dnia bialczanie zebrali się, aby upamiętnić to wydarzenie. W uroczystych obchodach Dnia Sybiraka uczestniczyli przedstawicieli władz samorządowych oraz zaproszeni goście.

Na uroczystości nie zabrakło również wychowanków ECKiW OHP w Roskoszy na czele z Panem Dyrektorem Karolem Sudewiczem.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Eucharystię koncelebrował i kazanie wygłosił kapelan Sybiraków, ks. Mieczysław Lipnicki. Po Nabożeństwie wszyscy obecni goście, w tym również nasza młodzież, udali się pod pomnik Sybiraków znajdujący się przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej. Tam odbył się apel poległych, po którym wysłuchano hymnu Sybiraków oraz złożono kwiaty ku czci poległym.

Uczestnicy naszego Centrum z dużym zainteresowaniem słuchali przemówień gości, gdzie wspominano naszych rodaków, którzy na wieki pozostali na nieludzkiej Ziemi Syberyjskiej, z dala od rodzinnych stron. Dla naszej młodzieży była to doskonała lekcja historii, bowiem każdy młody człowiek powinien znać tragiczną przeszłość naszych rodaków i pamiętać o wydarzeniach, jakie miały miejsce za czasów niewoli.  

                                                            Edyta Trębicka,  Mariola Mirońska