Młodzi artyści w Roskoszy

W dniach 9-16 lipca 2007 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbył się Plener Artystyczny, w którym uczestniczyła 21 osobowa grupa młodzieży OHP z całej Polski.

Udział w plenerze umożliwił uczestnikom nawiązanie nowych  kontaktów oraz realizację własnej aktywności twórczej. Praca pod kierunkiem profesjonalistów wzbogaciła warsztat artystyczny i sprzyjała zdobyciu nowych umiejętności.
        Niezależnie od wieku i doświadczenia artystycznego, każdy uczestnik pleneru mógł znaleźć coś dla siebie. Okazało się, że praca twórcza nie była nudzącym przymusem, każdy wykonywał prace dla własnej satysfakcji w celu zdobycia nowych doświadczeń.

        Pod nadzorem wyspecjalizowanej kadry młodzież doskonaliła swoje umiejętności plastyczne, począwszy od wykonywania szybkich szkiców, malowania w plenerze różnymi technikami i na poszerzaniu wiedzy teoretycznej skończywszy.

Tydzień, jaki młodzież spędziła w Roskoszy, był również okazją do zapoznania się z ciekawą kulturą wschodniej części Polski, poznania pięknych okolic, zdobycia nowej wiedzy, poszerzenia wiadomości z dziedziny sztuki, kultury religii oraz podziwiania zabytków architektury sakralnej. Podczas całodziennej wycieczki szlakiem sanktuariów Południowego Podlasia młodzież odwiedziła Sanktuarium Maryjne w Leśnej Podlaskiej oraz poznała historię Sanktuarium i cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ściśle związanej z rodem Sapiehów. W Kodniu uczestnicy pleneru zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, Kościół Św. Ducha, Kalwarię Kodeńską, Ogród Zielny Matki Bożej oraz Zamek Sapiehów.

        Zakończeniem wycieczki była wizyta w największej, najbardziej znanej i najstarszej w Polsce stadninie koni w pobliskim Janowie Podlaskim, która jest wizytówką naszego regionu.

Szlak wycieczki prowadził przez Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”.

Plener był także okazją do doskonałej zabawy w zgranej grupie. Jednym z punktów programu był pokaz i nauka podstawowych elementów tańca towarzyskiego. Już podczas pierwszych kroków walca angielskiego bądź tanga, szybko okazało się, że młodzież uczestnicząca w plenerze jest utalentowana nie tylko plastycznie.

Czas wolny od zorganizowanych zajęć plastycznych przeznaczony był na sport i rekreację. Rozegrano pasjonujące turnieje w Siatkówce Plażowej oraz Tenisie Stołowym. Ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się quady jako doskonały sposób na rekreację i eksplorację niedostępnych innymi sposobami dzikich zakątków Roskoszy.

Podsumowaniem pleneru była zorganizowana wystawa poplenerowa, podczas której podziwiać można było efekty pracy młodzieży w postaci prac plastycznych, tak różnych, jak odmienną osobowość posiadał każdy z młodych artystów.

        Plonem pleneru jest ponad 55 prac, których inspiracją była przyroda, malownicze zakątki Roskoszy oraz konie podziwiane podczas zwiedzania stadniny w Janowie Podlaskim. Jury wyróżniło 12 prac, które oprawione zdobić będą wnętrza nowopowstałej świetlicy środowiskowej na terenie ECKiW OHP w Roskoszy.

        Zwycięzcą pleneru okazał się Bartek Kamiński z Warmińsko-Mazurskiej WK OHP równolegle z Eweliną Prokopiuk z Lubelskiej WK OHP. II miejsce zajęła Paulina Wojtusiak z CKiW OHP ze Szczawnicy-Jabłonka a III miejsce Ewelina Górska z Kujawsko-Pomorskiej WK OHP.

Zwycięzcy pleneru zostali nagrodzeni cennymi nagrodami rzeczowymi a wszyscy uczestnicy upominkami i dyplomami.

Podczas wystawy rozstrzygnięto także konkurs czystości przeprowadzony przez pielęgniarkę, w wyniku którego nagrodzono za dbałość i porządek w pokojach 8 osób.

Plener zorganizowany w ECKiW OHP w Roskoszy był okresem ciekawej pracy twórczej połączonej z dobrą zabawą, nauką i kształceniem swoich umiejętności. Uczył pracy w grupie, systematyczności w pracy artystycznej oraz był doskonałą pomocą w nauczaniu szkolnym przydatną w późniejszym rozwoju artystycznym i edukacji. Był również okazją do doskonałej zabawy i zawarcia ciekawych znajomości.

        Zarówno młodzież jak i organizatorzy mają nadzieję, iż wakacyjny plener artystyczny na stałe zagości w kalendarzu imprez OHP.