Ruszył projekt „Masz wybór”

              

            Od 22 marca 2014 r. Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy trwa realizacja  trójstronnej, międzynarodowej wymiany młodzieży z Polski, Litwy i Białorusi, w ramach  projektu „Masz wybór”, akcji 3.1 – Współpraca z sąsiedzkimi krajami partnerskimi Unii Europejskiej Programu „Młodzież w działaniu”. W wymianie mającej zakończyć się  30 marca 2014 r.  bierze udział 30 uczestników – po 10 z każdego kraju, 4  liderów oraz koordynator projektu.

Celem przewodnim projektu jest promowanie ogólnej aktywności obywatelskiej oraz obywatelstwa europejskiego, integracja młodych ludzi z różnorodnych środowisk i kultur, tworzenie dialogu międzykulturowego, rozwijanie kreatywności i pobudzanie do aktywności zarówno na rzecz społeczności lokalnej jak i wspólnej Europy. Młodzież biorąca udział w projekcie, nauczy się jak budować swój wizerunek, co dla młodych osób wchodzących w dorosłe życie jest ważne zwłaszcza przy poszukiwaniu pierwszej pracy. Ponadto, uczestnicy będą mieli okazję przybliżyć sobie tematykę funkcjonowania instytucji UE takich jak Parlament Europejski, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów.

DSC_2016

DSC_2041

Dotychczas młodzież wzięła udział w min. grach i zabawach zapoznawczych i integracyjnych, panelu dyskusyjnym na temat obywatelstwa europejskiego i problemach związanych z bezrobociem wśród młodzieży w Europie, zajęciach z podstaw sztuki autoprezentacji; młodzież przygotowywała również koncepcję, scenariusz,  a także nakręciła pierwsze sceny filmu-poradnika związanego z kreowaniem własnego wizerunku. W poniedziałkowy wieczór 24 marca uczestnicy projektu przygotowali i poprowadzili wieczorki narodowe, podczas których przybliżyli sobie nawzajem tradycję i kulturę swoich krajów.

DSC_2026