Hip-hop pulsował w ECKiW OHP w Roskoszy

W dniach od 26 czerwca do 5 lipca 2017r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy trwała międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach projektu „Puls hip-hopu” programu Erasmus +. Po kilkutygodniowych przygotowaniach w swoich organizacjach 36-osobowa grupa młodzieży wraz z liderami z Polski, Łotwy i Francji zebrała się, by wspólnie realizować zaplanowane aktywności i cele projektu związane z przełamywaniem stereotypów i promowaniem pozytywnego wizerunku kultury hip-hopowej.

Dzięki realizacji projektu uczestnicy mogli realizować swoje pasje i zainteresowania, wymieniać się doświadczeniami, nabywać nowe umiejętności. Każdy dzień przynosił wiele ciekawych działań i nowych doświadczeń w przyjaznej i życzliwej atmosferze, jaką udało się zbudować młodym ludziom. Po pierwszych próbach komunikacji, ustaleniu zasad i poznaniu terenu nastąpiła integracja uczestników poprzez gry i zabawy zapoznawcze i ewaluacyjne.

Uczestnicy mieli także okazję do zaprezentowania swych umiejętności związanych z hip-hopem a także do pierwszej spontanicznie przeprowadzonej bitwy z bialską grupą breakdance Dziki Wschód. W kolejnych dniach młodzież miała okazję zaprezentować przygotowane wcześniej sondy uliczne w swoich krajach na temat postrzegania kultury hip-hopowej, zastanowić się jakie są najczęściej panujące stereotypy o tej kulturze i jak je przełamać oraz opracowywała najważniejsze zasady i wartości hip-hopu. Wiele czasu i wysiłku wymagało przygotowanie flash mobu, który zaprezentowany został w centrum Białej Podlaskiej oraz w okolicach Pałacu Kultury w Warszawie. Ciekawym działaniem był wieczór przy ognisku, podczas którego uczestnicy opowiadali o historii, specyfice i artystach hip-hopowych w swoich krajach, a także skonfrontowali panujące stereotypy o swoich krajach i ich mieszkańcach.

Młodzież miała okazję zapoznać się i pogłębić swą wiedzę w każdej dziedzinie kultury hip-hopowej, uczestniczyli w warsztatach z beatboxu, DJingu. Podczas pobytu w Białej Podlaskiej na parkanie przy ul. Budkiewicza w Białej Podlaskiej uczestnikom udało się wykonać ciekawe, kolorowe graffiti związane z tematem projektu. Mur o długości ponad 15 metrów wzbudził spore zainteresowanie mieszkańców, którzy z zaciekawieniem i aprobatą przyglądali się powstającemu działu. Ułożenie tekstu, skomponowanie instrumentalu oraz warsztaty z rapu i wielokrotne ćwiczenia wspólnego utworu nawiązującego do wspólnych działań i kultury hip-hopowej uwieńczyły nagrania w studiu dźwiękowym oraz nagrania zdjęć do wideoklipu, który będzie jednym z rezultatów projektu.

Ciekawym doświadczeniem było również przeprowadzenie warsztatów międzykulturowych i breakdance dla przedszkolaków. Uczestnicy zostali bardzo ciepło i serdecznie przyjęci przez Dyrekcję i pracowników Przedszkola Samorządowego nr 17 w Białej Podlaskiej, opowiedzieli dzieciom o swoich krajach, nauczyli kilka podstawowych słówek i zabaw oraz uczestniczyli w zabawach przygotowanych przez dzieci. Na zakończenie spotkania odbył się pokaz breakdance w wykonaniu uczestników, którzy nauczyli dzieci kilku podstawowych kroków oraz słodki poczęstunek.

Podsumowaniem zarówno przygotowań jak i wymiany młodzieży było przeprowadzone w dniu 3 lipca o godzinie 15.00 finałowe wydarzenie: „Puls hip-hopu jam” na Pl. Wolności w Białej Podlaskiej dla mediów, lokalnej społeczności i lokalnych miłośników kultury hip-hopowej. Podczas jamu uczestnicy opowiedzieli o projekcie, realizowanych działaniach, podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu, zaprezentowali galerię zdjęć oraz zaprezentowali swoje umiejętności. Następnie odbyły się bitwy breakdance tancerzy będących uczestnikami projektu, a także tancerzy z Siedlec, Międzyrzeca Podlaskiego, Trzebieszowa i Miłusów. W jamie gościnnie wystąpiły grupy taneczne z Dance Academy Studio przy Bialskim Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. Przed finałową bitwą odbył się także pokaz sędziów z bialskiej grupy breakdance Dziki Wschód. Bitwy brawurowo poprowadził Mc Yasuo.

Przed zakończeniem mobilności młodzież podsumowała dotychczasowe działania oraz zaplanowała przebieg pracy nad folderem, filmem i wideoklipem, które będą jednym z rezultatów projektu.