Grupa młodzieży z Węgier na stażu zawodowym w ECKiW OHP w Roskoszy

W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy trwa realizacja dwuletniego projektu stażowego, rozpoczętego w 2016 roku:  „Les stages professionnels des jeunes et des adultes sur des exploitations équines et agrotouristiques”. Instytucją wysyłającą a zarazem koordynującą jest Węgierskie stowarzyszenie Del-Alfold – Europai Unio Gazdasagi, Kulturalis, Oktatasi, Integracios Egyuttmukodest Koordinalo Kozhasznu Egyesulet, natomiast ECKiW OHP w Roskoszy jest organizacją goszczącą dla kolejnej, 12 osobowej grupy uczniów z opiekunami, zapewniając realizację staży zawodowych jak również wsparcie kulturowe i pedagogiczne.

Podczas realizacji staży zawodowych, młodzież podnosi swoje kwalifikacje w zakresie przygotowywania różnego rodzaju potraw i ciast według nowoczesnych oraz tradycyjnych receptur na bazie naturalnych składników, zdobywa wiedzę z zakresu surowców gastronomicznych, przygotowania stanowiska pracy, zdobienia, podawania i serwowania potraw jak również organizacji pracy tradycyjnych i nowoczesnych warsztatów gastronomicznych mieszczących się na terenie ECKiW OHP w Roskoszy. Młodzież uczestniczyła także w warsztatach tkackich, zajęciach z carvingu i w plastycznych warsztatach wielkanocnych.

Czas spędzany w Polsce jest także doskonałą okazją na poznanie nowych ludzi, tradycyjnej kuchni jak i zobaczenie ciekawych miejsc i poznawanie polskiej kultury. Młodzież miała okazję zwiedzić najciekawsze miejsca Białej Podlaskiej i poznać historię miasta, udała się także na wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzała m.in. najciekawsze zabytki stolicy i Centrum Nauki Kopernik. Uczestnicy projektu zwiedzą także Stadninę Koni w Janowie Podlaskim, okoliczne gospodarstwa agroturystyczne, odbędą warsztaty dawnych zajęć domowych, kraszenia pisanek i robienia palm wielkanocnych w Hołownej.

Dodatkowo uczestnicy projektu w trakcie pobytu w Roskoszy podnoszą umiejętności posługiwania się językiem polskim, rozwijają umiejętności pracy w grupie i zwiększają świadomość międzykulturową. W wolnym czasie młodzież bierze udział w różnego rodzaju zajęciach plastycznych i sportowo-rekreacyjnych.

Projekt finansowany jest w ramach Akcji Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego Programu Erasmus +.