Finałowy Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej “Euro 2012 – szukamy talentów”

W dniach 28 kwietnia – 01 maja 2012 r. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Białej Podlaskiej zrealizowało już po raz piąty Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej pod hasłem „Euro 2012 – Szukamy Talentów”. Wzięło w nim udział sześć drużyn reprezentujących Niemcy, Litwę, Ukrainę, Białoruś oraz dwie drużyny z Polski – wychowankowie ECKiW OHP w Roskoszy.

Imprezę uroczyście otworzył Dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP Stanisław Podymski.

Turniej odbył się na pełnowymiarowym trawiastym boisku piłkarskim na terenie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy.

Ponad 60 zawodników w wieku 15-18 lat rozegrało 11 pasjonujących meczy turniejowych. Nad poprawnym przebiegiem rozgrywek czuwali wykwalifikowani sędziowie oraz wychowawcy ECKiW OHP pasjonujący się sportem.

Dobra organizacja i sprawne przeprowadzenie turnieju sprawiły, że na boisku wytworzył się klimat prawdziwej sportowej rywalizacji. Z roku na rok wzrasta poziom rozgrywek turnieju i obecnie wszystkie mecze turniejowe stały na bardzo wysokim poziomie.

Zwycięzcą turnieju została reprezentacja z Ukrainy z Klubu sportowego „Sokil” z Rejonu Samborskiego.

Drugie miejsce zajęła drużyna z Litwy ze Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego

a trzecie klub sportowy „Sokół” z Brześcia na Białorusi.

Czwarte i piąte miejsca wywalczyli wychowankowie ECKiW OHP w Roskoszy a na szóstym miejscu uplasowała się młodzież z Niemiec Georg-Mendheim OSZ Oranienburg.

Przyznano także wyróżnienia w postaci statuetek dla piłkarskich indywidualności wyłonionych spośród zawodników turnieju. Najlepszym bramkarzem turnieju został Stepan Fedanyak a królem strzelców Igor Syvyk – obaj reprezentujący Ukrainę. Najwszechstronniejszym zawodnikiem turnieju uznany został Yahor Pitsyk z Białorusi.

Na oficjalnym zakończeniu turnieju puchary i dyplomy kapitanom drużyn wręczali Starosta Bialski Tadeusz Łazowski oraz Dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP Stanisław Podymski.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe koszulki, znaczki i proporczyki wykonane specjalnie z okazji turnieju.

Odpoczynkiem od sportowej rywalizacji była wycieczka do Warszawy, podczas której młodzież zwiedziła najważniejsze zabytki stolicy i obserwowała uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Punktem kulminacyjnym wycieczki był Mecz Gwiazd obu narodów Polska-Ukraina na Stadionie Narodowym. Młodzież przed meczem zwiedziła stadion, który wywarł na wszystkich olbrzymie wrażenie.

Podczas meczu wszystkie drużyny kibicowały gwiazdom polskim i ukraińskim a po zakończeniu najwięcej radości miała drużyna z Ukrainy z powodu zwycięstwa swojej drużyny 3:1.

Podsumowaniem idei turnieju w myśl hasła przewodniego było wyłonienie „Eurotalentu” czyli drużyn, które podczas pięciu edycji turnieju „Euro 2012 – szukamy talentów” najwięcej razy zdobywały podium.

W wyniku punktacji wielkim zwycięzcą turnieju i zdobywcą tytułu „Eurotalent” została drużyna z Ukrainy.

Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja z Litwy a trzecie miejsce należało do wychowanków ECKiW OHP w Roskoszy.

Wszystkie trzy drużyny otrzymały Super-puchar Starosty bialskiego.