Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zwycięzcą w konkursie EDUinspiracje

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji rozstrzygnęła tegoroczną edycję konkursu EDUinspiracje, którego celem było wyłonienie najlepszych projektów dofinansowanych w 2016 roku oraz promocja dobrych praktyk w zakresie upowszechniania i promocji rezultatów projektów zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, inspirowania lokalnych społeczności oraz pozytywnego wpływu na rozwój edukacji. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zostało laureatem konkursu w kategorii: Polsko-litewska współpraca za projekt „Eko-kreatywni”.

Konkurs odbywa się w trybie oscarowym. FRSE nominuje pięciu kandydatów do nagrody w każdej kategorii. Nominacje wraz z uzupełnioną dokumentacją oceniają eksperci FRSE, którzy przygotowują rekomendacje dla Kapituły konkursu. Końcowego wyboru laureatów dokonuje Kapituła.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas Gali Wręczania Nagród Edukacyjnych. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy reprezentował Karol Sudewicz – Dyrektor oraz Maja Hince – koordynator projektu, którzy 7 grudnia 2017 roku w Reducie Banku Polskiego w Warszawie odebrali zwycięską statuetkę z rąk Andrzeja Wyczawskiego – zastępcy dyrektora generalnego FRSE, dyrektora Programu Erasmus+ oraz Liliany Budkowskiej –  dyrektor biura Programów Zewnętrznych i Międzysektorowych. Konkurs odbył się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Projekt „Eko-kreatywni” realizowany był w II i III kwartale 2016 roku. Międzynarodowa wymiana młodzieży odbyła się w dniach 26.06 – 02.07.2016 w ECKiW OHP w Roskoszy. Głównym celem projektu było działanie na rzecz ochrony przyrody, rozwój kreatywności, pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z Polski i Litwy, pobudzanie do aktywności na rzecz lokalnej społeczności, promowanie dziedzictwa i dialogu międzykulturowego. Uczestnicy projektu z dużym zaangażowaniem realizowali różnorodne działania projektowe. Młodzież brała udział m.in. w grach i zabawach zapoznawczych i integracyjnych, turnieju sportowym na świeżym powietrzu, odwiedziła wioskę ginących zawodów, piekła tradycyjne wyroby cukiernicze w jednym z warsztatów, przygotowała i poprowadziła wieczory narodowe, zwiedziła Zakład Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej. Uczestnicy wybrali się także na tereny nadbużańskie, gdzie zwiedzali miejsca kultu religijnego Południowego Podlasia oraz spędzili aktywnie czas biorąc udział w spływie kajakowym na trasie Sławatycze – Jabłeczna.

Jednym z najbardziej pracochłonnych jak i satysfakcjonujących działań były warsztaty recyklingowe, podczas których utworzona została koncepcja i wykonano ekologiczno-recyklinowy plac zabaw dla dzieci na terenie parku w Roskoszy. Uczestnicy wykazali wiele kreatywności i inicjatywy, efektem ich pracy były m.in. huśtawki z opon, lina do wspinania się, ścianka hałasu, ścianka wodna, piaskownica z foremkami, tor przeszkód, gra w kółko i krzyżyk, siedzisko z opony, piłka z butelek pet, ścieżka sensoryczna, „pajęczyna” i hamak. Uroczyste otwarcie placu zabaw nastąpiło podczas finałowego pikniku ekologicznego, przygotowanego przez uczestników projektu.

Realizując projekt młodzież nabyła i pogłębiła wiedzę z zakresu ochrony środowiska, efektywnego recyklingu, rozwijała swoją pomysłowość i kreatywność, motywowała i zachęcała do działania i ochrony przyrody lokalne środowisko, rozwinęła i zdobyła nowe kompetencje, umiejętności i wiedzę, uświadomiła sobie bogactwo różnic kulturowych, uczyła się organizowania działań, tworzenia i przekazywania informacji, rozwijała świadomość uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie. Z rezultatów projektu skorzystały także organizacje partnerskie, dzieci i lokalna społeczność biorąca udział w pikniku, osoby spędzające czas na placu zabaw, odbiorcy publikacji wytworzonych w fazie ewaluacyjnej projektu.

folder

https://www.youtube.com/watch?v=iVcMjLJlAIs

Zdjęcia z Gali wykorzystano dzięki uprzejmości autora zdjęć (Krzysztofa Kuczyka) oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji