Edukacja Obronna w Służbie Polsce

Dnia 19 maja 2022r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyły się zawody sportowo – obronne pt. „Edukacja Obronna w Służbie Polsce”.

Patronat nad zawodami objęło Wojsko Polskie przy współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji, 23 Batalionu Lekkiej Piechoty, 1 Batalionu Zmechanizowanego w Białej Podlaskiej.

Celem przedsięwzięcia było popularyzowanie wiedzy o współczesnych Siłach Zbrojnych RP oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży ECKiW OHP.

Ważnym elementem imprezy było również zachęcanie do zdrowego, aktywnego i sportowego trybu życia, podnoszenie sprawności fizycznej, a także doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Zagadnienia związane z obronnością kraju oraz rozgrywki sportowo – obronne wzbudziły szerokie zainteresowanie wśród naszych uczestników.

W zawody zostali zaangażowani uczestnicy ECKiW OHP klas trzecich uczących się w Branżowej Szkole Rzemieślniczej I-go stopnia oraz Branżowej Szkole I-go stopnia im. K.K. Baczyńskiego z Białej Podlaskiej. W dniu zawodów na terenie naszego Centrum gościliśmy także uczniów ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sielczyku, którzy przyjechali zwiedzić i zapoznać się z ofertą ECKiW OHP w Roskoszy.

Do rywalizacji przystąpiło pięć zespołów składających się z naszych uczestników oraz gościnnie, jako szósta drużyna, młodzież ze szkoły w Sielczyku.

Drużyny zmagały się ze sobą w następujących konkurencjach :

– ubieranie w odzież ochronną i nakładanie maski przeciwgazowej,

– wiązanie buta wojskowego,

– podciąganie na drążku  gimnastycznym,

– udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej,

– zagadka kryminalistyczna,

– rzut granatem,

– strzelanie z wiatrówki,

– przeciąganie liny.

W zawodach I miejsce zajęli reprezentanci Branżowej Szkoły Rzemieślniczej I-go stopnia w składzie: Mateusz Gryciuk, Kacper Tymiński, Karol Demczuk, Paweł Jaworski.

II miejsce wywalczyli reprezentanci Branżowej Szkoły I-go stopnia im. K.K. Baczyńskiego w składzie: Jakub Kalinowski, Emil Tchórznicki, Jakub Szymula, Kacper Junczyk.

III miejsce zdobyli reprezentanci Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sielczyku w składzie: Maciej Jabłoński, Kornel Czemierowski, Jakub Pietruczuk, Szymon Śledź.

Zawodnicy, którzy znaleźli się na podium otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim pozostałym uczestnikom za udział w zawodach wręczone zostały dyplomy i drobne upominki. Nagrody ufundowane i wręczone zostały przez Dyrektora Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy oraz przedstawicieli Wojska Polskiego. Dodatkowe upominki za rozwiązanie zagadki kryminalistycznej ufundowało Nadleśnictwo Biała Podlaska, Lasy Państwowe.

Wszystkie konkurencje wykonywane były na czas i oceniane za poprawność wykonania. W przeprowadzaniu poszczególnych dyscyplin wychowawców OHP wspierali żołnierze oraz nauczyciele wychowania fizycznego z ZDZ w Białej Podlaskiej. Rywalizacja odbywała się według zasad fair-play. Wszyscy zawodnicy z dużym zaangażowaniem włączyli się w sportowo – obronną zabawę i walczyli o  miejsca na podium.

Dodatkową atrakcją dla młodzieży był symulator wypadków udostępniony przez WORD w Białej Podlaskiej.

Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia Wioski Ginących Zawodów znajdującej się na terenie Centrum. Podczas zawodów uczestnicy mogli też skosztować słodkości, smakołyków z grilla przygotowanych przez naszych uczniów kształcących się w zawodzie kucharz i cukiernik.

Aneta Zajączkowska – Stadnicka, Mariola Mirońska, Sylwia Szydłowska