„Dobra forma to norma” w ECKiW OHP w Roskoszy

EU flag-Erasmus+_vect_POS

Dnia 24 maja 2015r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zakończyła się międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach projektu „Dobra forma to norma, akcji KA1 – Mobilność edukacyjna osób programu Erasmus +, która trwała od 18 maja 2015r. Projekt rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do końca czerwca b.r., bierze w nim udział po 6 uczestników i 1 liderze z Belgii, Litwy, Węgier i Polski, w sumie 28 osób.

DSC_2173M-poprawione

Celem działań jest promowanie zdrowego trybu życia i aktywności na świeżym powietrzu, prawidłowego odżywiania się, przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym, promowanie aktywności wśród osób starszych, poznawanie innych kultur, rozwijanie poczucia solidarności, tolerancji i zrozumienia dla różnorodności, pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z różnych krajów oraz między starszym i młodszym pokoleniem.

DSC_2080
Podczas międzynarodowej wymiany młodzież poznawała i brała udział w różnych grach, zabawach, rozgrywkach sportowych i integracyjnych na świeżym powietrzu, opowiadała o najchętniej uprawianych sportach w swoich krajach, prezentowała narodowe zwyczaje kulinarne, szukała najczęściej popełnianych obecnie błędów żywieniowych, uczestniczyła w spotkaniu ze specjalistami o chorobach cywilizacyjnych, opracowywała zdrowe menu, szukała sposobów zdrowego odżywiania się, brała udział w praktycznych warsztatach zdrowego odżywiania.

DSC_2699

DSC_2162

DSC_2189

Uczestnikom projektu bardzo podobał się czas spędzony w stadninie koni w Janowie Podlaskim oraz zajęcia wytrzymałościowe i sprawnościowe w Serpelicach nad Bugiem: zjazd liną nad rzeką, ścianka wspinaczkowa i przeprawa rzeką Bug.

DSC_3325

DSC_3060

Ciekawymi i pouczającymi zajęciami okazały się także spotkania i rozmowy z seniorami z lokalnej społeczności o spędzaniu wolnego czasu i aktywności sportowej dawniej i dziś, gra miejska w Białej Podlaskiej o tematyce europejskiej, wieczorek międzykulturowy, podczas którego grupy z każdego kraju pokazały przygotowane wcześniej prezentacje, zaprezentowały tradycyjne utwory, piosenki, tańce, zaprosiły do degustacji tradycyjnych słodkich przysmaków.

DSC_2568DSC_2633

DSC_3518
Ostatnie dni młodzież spędziła na przygotowaniu i przeprowadzeniu pikniku „dzień sportu”, który odbył się w przeddzień wyjazdu. Na piknik przybyli członkowie bialskich klubów seniora „Tysiąclatki” i „Złoty wiek”, wychowankowie i kadra Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Szachach, Janowie Podlaskim i Komarnie oraz społeczność i przedstawiciele lokalnych mediów. Piknik rozpoczął się od prezentacji dokonań i działań realizowanych podczas projektu, wrażeń uczestników wymiany i występu muzycznego młodzieży.

DSC_3682

DSC_3855

Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni do degustacji zdrowych przekąsek i wzięcia udziału w przygotowanych zajęciach sportowych. Wszyscy goście, dzieci, młodzież i seniorzy chętnie włączyli się do udziału w konkurencjach oraz zajęciach fitness, integrując się i spędzając czas w plenerze.

DSC_3766

DSC_3843

DSC_3776

DSC_3811
Młodzież podczas wspólnego pobytu aktywnie spędzała czas na świeżym powietrzu, poznawała kulturę innych krajów, nabywała nowe umiejętności, uczyła się dialogu międzypokoleniowego i aktywności na rzecz innych. Zajęcia miały charakter praktyczny i zachęcały do aktywności, zmiany dotychczasowego trybu życia, autorefleksji na temat swojego zdrowia, dobrego samopoczucia, radzenia sobie ze stresem. Udział w międzynarodowej wymianie pobudził młodzież do wykazania własnej inicjatywy, aktywności, pozwolił uwierzyć w siebie, zachęcił do poznawania kultur innych krajów, do nauki języków obcych, do rozwijania swoich zainteresowań, pozwolił na zdobycie nowych kompetencji i umiejętności.

DSC_2284

Podczas realizacji projektu młodzież zobaczyła jakie możliwości daje spędzanie czasu na świeżym powietrzu, jakie korzyści wynikają ze zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej, rozwijała relacje międzypokoleniowe z lokalnym środowiskiem, zobaczyła, że warto być aktywnym i działać na rzecz i we współpracy z innymi.

koszulka3