Andrzejkowe wróżby

Zgodnie z wielowiekową tradycją w wigilię imienin Św. Andrzeja czyli 29.11. organizowany jest „Wieczór andrzejkowy”. W ten szczególny wieczór przepełniony atmosferą metafizyki i magii wierzono, iż wróżby mają szczególną moc. W wierzeniach ludowych w okresie przedadwentowym najczęściej pojawiały się istoty pozaziemskie (duchy), które miały wyjątkową moc sprawczą wpływającą na świat rzeczywisty. Stąd też wierzono, iż tegoż wieczoru sprawdzają się wszystkie wróżby. A pomysłowość (przede wszystkim młodzieży) w wymyślaniu wróżb była nieograniczona. Z tego też względu zadaniem naszej młodzieży było przygotowanie różnych wróżb na tę właśnie okoliczność.

Jak tradycja nakazuje 29.11. tegoż roku w nowootwartej „Świetlicy środowiskowej” zorganizowaliśmy „Andrzejki”. Uczestnikami spotkania była 36 osobowa grupa młodzieży OHP oraz 15 osobowa grupa uczestników „Świetlicy środowiskowej” (młodzież ze środowiska lokalnego).

Celem spotkania było zarówno przypomnienie tradycji tego szczególnego wieczoru jak i integracja naszej młodzieży z młodzieżą lokalną. Przy suto zastawionych stołach (kucharze małej gastronomii przygotowali różne potrawy: sałatki, kanapki, ciasta itp.) o godz 16.00 rozpoczęliśmy „Wieczór andrzejkowy”. Dyskretna muzyka płynąca z głośników pozwoliła przełamać pierwsze lody i już po godzinie wszyscy czuliśmy się jak w rodzinie. Wiele zabawnych sytuacji wynikłych w czasie wróżenia dopełniło całości spotkania. O godz. 20.00 zakończyliśmy nasz „Wieczorek”.                   Wierzymy, że nawiązane nowe znajomości , tudzież sympatie przetrwają do następnego roku i jeszcze dłużej.