2014 – Rok Żołnierzy Tułaczy

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjno-historycznego pn. „Rok Żołnierzy Tułaczy” w internacie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyły się zajęcia poprowadzone przez pracownika Muzeum Południowego Podlasia Pana Grzegorza Kurpety, który przybliżył młodzieży historię polskich żołnierzy na frontach zachodnich podczas II wojny światowej oraz przedstawił fragmenty wyposażenia i umundurowania z tamtego okresu. Młodzi ludzie z szacunkiem słuchali historii ludzi walczących o tożsamość narodową.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Prelekcja zakończyła się projekcją filmu będącego fabularyzowanym dokumentem produkcji polsko-brytyjskiej pt. „Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę”. Film opowiada o najmilszym żołnierzu tułaczu w randze kaprala – syryjskim niedźwiedziu brunatnym adoptowanym przez żołnierzy w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa. Miś został oficjalnie wciągnięty na stan ewidencyjny 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, z którą to jednostką przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii. Niedźwiedź brał również udział w bitwie o Monte Cassino.

Ponadto młodzież na zajęciach wychowawczych zapoznała się z biogramami wybranych żołnierzy tułaczy i przygotowała gazetkę tematyczną.

IMG_1268

Udział w projekcie był dla uczestników OHP prawdziwą lekcją historii, która  uświadomiła im, że to, iż dzisiaj możemy żyć w wolnym i demokratycznym kraju, gdzie panuje wolność słowa i wyznania, zawdzięczamy właśnie takim bohaterom, jak ci żołnierze, dla których honor i ojczyzna, za którą byli brani do niewoli, zmuszani do emigracji oraz poświęcenia swojego zdrowia i życia, miały największą wartość znaczenie.